یخچال یکی از این وسایل ثابت در زندگی است. بعضی مواقع لوازم منزل به خصوص لوازم الکترونیکی دچار ایراداتی می‌شوند.

یکی از این عیوب لوازم برقی، مشکلات برق داشتن بدنه یخچال است که به‌ویژه در یخچال فریزرها به وجود می آید.

با وجود سیستم الکترونیکی مبهم و پیچیده در یخچال‌فریزرها به‌ویژه سایدبای سایدها و یخچال‌فریزرهای مدرن و همچنین ذخیره ولتاژ بالا در صورت بروز مسئله‌ای هر چند جزئی، برق به بدنه انتقال می‌یابد.

اگرچه میزان این انتقال جریان جزئی بوده و نمی‌تواند به شما آسیب وارد کند اما با توجه به خطر داشتن کار با برق، پیشنهاد می‌گردد در صورت محسوس بودن جریان برق، همچنین پیشگیری از اختلالات بیشتر و صدمات جانی، حتماً از وجود تعمیرکار حرفه‌ای بهره بگیرید.

در این مقاله از کرمان تعمیر  به بررسی مشکلات برق داشتن بدنه یخچال می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

6 دلیل برق داشتن بدنه یخچال

6 دلیل برق داشتن بدنه یخچال

 

شاید شما هم از دسته افرادی باشید که هنگام استفاده از یخچال متوجه شده‌اید که بدنه‌ی یخچال برق دارد. این برق‌گرفتگی بسیار خفیف است، اما دلیل نمی‌شود که شما نسبت به آن بی‌توجه باشید.

برق دار بودن بدنه ی یخچال ها می تواند علت های متعددی داشته باشد، شما مصرف کننده ی عزیز باید این نقص های لوازم برقی منزل را جدی بگیرید.

با توجه به گستردگی سیم‌های یخچال و اینکه این سیم‌ها در داخل بدنه بوده و گاهی امکان بررسی تمامی آن‌ها به دلیل پلمپ بودن بدنه یخچال ممکن نیست،در اغلب موارد نمیتوان به طور قطع گفت که مشکل از کجاست. ولی ما در ادامه سعی کرده‌ایم تمامی احتمالات از کوچک تا بزرگ را بررسی ‌کنیم.

 

شما می توانید برای تعمیر یخچال در کرمان با ما تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر با شماره 09134403768 تماس حاصل فرمایید.

 

اتصالی کردن ترموستات یخچال

اتصالی سیم‌های ترموستات و همچنین انتقال برق به بدنه ترموستات و انتقال این برق به بدنه از اصلی ترین دلایل برق داشتن بدنه یخچال است. در صورتی که مشکل از اتصالی سیم‌های ترموستات باشد، لازم است که برای رفع این مشکل، ترموستات یخچال توسط تعمیرکاران تعویض گردد.

 

مشکلات برق داشتن بدنه یخچال

مشکل داشتن موتور یخچال

یکی دیگر از مشکلات برق داشتن بدنه یخچال، مشکل در موتور یخچال است.

وجود مشکل در کمپرسور و یا سیم‌ پیچ‌های داخلی موتور یخچال میتواند منجر به ایجاد برق در بدنه یخچال شود. گاهی نیز موتور نیم‌سوز میتواند بدنه یخچال را برق‌دار کند. برای بررسی وجود این مشکل:

  1. ابتدا یخچال را از برق بکشید تا خاموش شود.
  2. سپس رله استارت و اورلود را از موتور جدا کنید.
  3.  یخچال را به برق وصل و روشن کنید.
  4. وجود برق روی بدنه را با ولت متر اندازه بگیرید.
  5.  اگر همچنان بدنه یخچال برق داشته باشد یعنی مشکل از موتور یخچال است.

از بین رفتن عایق سیم‌کشی یخچال

درصورتی‌که یخچال بیش‌ازحد جابه‌جا شود، استهلاک آن بالا رود یا به‌دلیل شدت جریان حرارت بالایی را تجربه کند ممکن است که عایق سیم‌کشی‌های آن از بین برود.

در این صورت سیم‌ها با بدنه‌ی یخچال تماس پیدا می‌کنند و این موضوع می‌تواند جریان الکترونیکی را به‌طورمستقیم به بدنه‌ی یخچال انتقال دهد که نتیجه‌ی چنین موضوعی برق‌دار شدن بدنه یخچال است.

 

Refrigerator repair

 

اتصال نداشتن ارت در پریز برق یخچال

پریزها سه رشته سیم فاز، نول و ارت دارند. حال عدم وجود سیم ارت در پریز باعث می‌شود که برق یخچال به زمین منتقل نشود که نتیجه‌ی این موضوع برق داشتن بدنه یخچال است. برای جلوگیری از چنین مشکلی شما باید مطمئن شوید که پریز برق آشپزخانه‌تان سیم ارت دارد.

البته توجه داشته باشید که این نکته امروزه در اکثر خانه‌ها رعایت شده است و به‌ندرت پیش می‌آید که پریز اتصال ارت نداشته باشد، اما اگر چنین موردی پیش آمد، باید دو سر سیم را لخت کنید و یک سر آن را به بدنه یخچال و سر دیگر را به یک لوله فلزی وصل کنید تا دچار برق‌گرفتگی خفیف بدنه یخچال نشوید.

کم بودن رطوبت در فضای آشپزخانه

کمبود رطوبت در آشپزخانه ها هم در بروز این مشکل نقشی مهم می تواند داشته باشد.

افرادی که در منطقه ی آب و هوایی خشک زندگی می کنند بیشتر شاهد این مشکل برق داشتن بدنه ی یخچال هستند، این اشکال را با استفاده کردن از مرطوب کننده های هوا می توان برطرف کرد.

ایراد در سرپیچ لامپ یخچال

اگر سرپیچ لامپ هم اتصالی کرده باشد، هنگام دست زدن به بدنه یخچال، احساس برق دار بودن می کنید.

باید در ابتدای کار دستگاه یخچال را از برق بیرون بیاورید، می توانید لامپ را از سرپیچ جدا کنید ولی بهتر است برای برطرف کردن این ایراد از متخصصین کمک بگیرید.

 

مشکلات برق داشتن بدنه یخچال

 

حل مشکل برق داشتن بدنه یخچال

حال سوال مطرح است که در صورت بروز مشکل برق داشتن بدنه یخچال چه باید کرد؟

همانطور که گفته شد بررسی و عیب یابی برق داشتن بدنه یخچال می‌تواند بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن باشد.

وجود برق القایی در بدنه وسیله‌ های برقی اتفاقی بسیار طبیعی‌ است و تولید‌کنندگان این برق را با سیم ارت به زمین انتقال می‌دهند. پس وقتی بدنه یخچال شما برق دارد، به این معنی‌ است که یخچال این برق القایی را به زمین منتقل نمی‌کند.
برخی از تکنسین‌ها برای رفع این مشکل, تعمیر موتور, تعمیر ترموستات و یا حتی باز کردن پلمپ یخچال و بررسی سیم‌های داخلی آن را پیشنهاد می‌کنند. ولی باید بدانید در هیچ یک از این موارد نمی‌توان به طور قطع تضمین کرد که مشکل برق بدنه یخچال برطرف خواهد شد. چرا که همانطور که گفته شد سیستم برق یخچال فریزرها بسیار پیچیده است.

از موثرترین و مهمترین روش‌ها برای رفع مشکل برق بدنه یخچال استفاده از سیم ارت یا سیم اتصال به زمین است.

همانطور که گفته شد اگر یخچال فریزر برق دارد یعنی برق اضافی با ارت به زمین انتقال پیدا نمی‌کند. برای حل این مشکل یک سیم را از یکی از پیچ‌های یخچال به ارت پریز برق وصل کنید تا برق اضافی به زمین منتقل شود.
نکته: گاهی در صورت قدیمی بودن ساختمان و نداشتن پریز دارای ارت، تکنسین‌ها اقدام به اتصال این سیم به لوله آب می‌کنند ولی این کار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود چرا که از نظر ایمنی میتواند بسیار خطرآفرین باشد.

ممکن است در اثر یک اتصال کوچک برق، آب ساختمان برق‌دار شده و برای کسانی که در حال استفاده از آب هستند خطرات جانی به همراه داشته باشد.
پس اگر به هر دلیلی نمی‌توانید یخچال را به زمین وصل کنید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • در آشپزخانه دمپایی پلاستیکی بپوشید.
  • جلوی یخچال فریزر فرش پهن کنید.
  • زیر و اطراف یخچال فریزر را خشک نگه ‌دارید.

ممکن است که با خواندن مطلب بالا به این نتیجه برسید که عیب یابی برق داشتن بدنه یخچال کار آسانی است اما توجه داشته باشید که بهتر است از تعمیرکار متخصص این کار کمک بگیرید تا خسارات بیشتری به بار نیاید و همچنین خطری شما را تهدید نکند.

 

شما می توانید برای تعمیر یخچال در کرمان با ما تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر با شماره 09134403768 تماس حاصل فرمایید.