انواع آبگرمکن

صفحه اصلی » وبلاگ » انواع آبگرمکن

انواع آبگرمکن

 

انواع آبگرمکن

 

در این پست از سایت کرمان تعمیر قصد داریم در مورد انواع آبگرمکن بپردازیم

 

آبگرمکن یکی از رایج ترین وسایل گرمایشی در خانه هاست که هنوز هم محبوبیت زیادی در میان مردم دارد. آبگرمکن ها بهترین دستگاه برای تامین آب گرم مصرفی حمام، آشپزخانه و … هستند که در دو نوع خانگی و صنعتی ساخته میشوند. آبگرمکن های صنعتی تنها برای نصب در کارخانه ها و مراکز صنعتی مناسب بوده و بخار بسیار داغی تولید میکنند. امروزه انواع مختلفی از این دستگاههای گرمایشی ساخته و روانه بازارها شده است که کاربردها و ویژگی ها متفاوتی دارند. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع آبگرمکن های موجود در بازار آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

آبگرمکن ها به دو دسته تقسیم میشوند

۱- آبگرمکن های مستقیم، منبع انرژی درون محفظه خود دستگاه قرار گرفته است از مهمترین انواع آبگرمکن های مستقیم میتوان به آبگرمکن نفتی، گازی، و برقی اشاره کرد.

۲-آبگرمکن های غیر مستقیم منبع خارج از دستگاه و در جای دیگری مانند موتورخانه قرار دارد. آبگرمکن های غیرمستقیم نیز شامل آبگرمکن‌های دوجداره، کوئلی و خورشیدی هستند.

 

آبگرمکن‌های نفتی

آبگرمکن های نفتی از قدیمی ترین انواع آبگرمکن های مستقیم هستند که در آنها آب از طریق حرارت ناشی از احتراق نفت داغ میشود. در این دستگاهها ابتدا نفت از کاربراتور عبور میکند و در لوله های رابط به محفظه احتراق رسیده و در آنجا در مجاورت با هوای ورودی از روزنه های اجاق مشتعل میشود.

آبگرمکن‌های گازی

 

آبگرمکن‌های گازی

 

یکی دیگر از انواع آبگرمکن های مستقیم بوده که سوخت آن گاز است. این نوع آبگرمکن ها یا کپسولی هستند و یا با گاز شهری کار میکنند.

 

آبگرمکن برقی

 

نوع سوم آبگرمکن های مستقیم که به جای سوخت با انرژی برق کار میکند. این آبگرمکن ها کمترین آلودگی زیست محیطی را دارند اما از نظر اقتصادی چندان به صرفه نبوده و رقم قبض برق شما را تا حد زیادی بالا میروند.

آبگرمکن دوجداره

این نوع آبگرمکن ها غیرمستقیم بوده و جدار بیرونی آنها عایق شده که از هدررفت گرما جلوگیری میکند.

آبگرمکن کویلی

آبگرمکن های کویلی از نوع غیر مستقیم بوده و مجهز به پمپ هستند. در این دستگاهها به محض رسیدن آب به دمای موردنظر پمپ جریان را قطع میکند اما پیلوت آنها همواره روشن است. آبگرمکن ها انواع دیگری را نیز شامل میشوند که مهمترین آنها عبارتند از:

آبگرمکن های مخزنی

همانطور که از نام این آبگرمکن ها پیداست دارای منبعی برای ذخیره آب هستند که معمولا بین ۲۰ تا ۸۰ گالن ظرفیت دارد. این آبگرمکن ها یکی از رایج ترین انواع آبگرمکن بوده که در دو دسته گازی و برقی تولید میشوند. در آبگرمکن ها آب سرد وارد مخزن شده و سپس از طریق برق یا گاز گرم میشود. آبگرمکن های مخزنی ارزانترین نوع آبگرمکن در بازار هستند که طول عمر بسیار خوبی نیز دارند. این آبگرمکن ها معایبی نیز دارند که مهمترین آن سرد شدن آب ذخیره شده در مخزن میباشد. برای حل این مساله باید همواره درجه حرارت این آبگرمکن ها را تنظیم کرد.

آبگرمکن بدون مخزن

این نوع آبگرمکن ها که به آنها آبگرمکن های دیواری نیز گفته میشود فضای چندانی را اشغال نمیکنند. این آبگرمکن ها فاقد مخزن بوده و آب گرم را به صورت آنی تولید میکنند. در این آبگرمکن ها آب سرد به محض روشن شدن دستگاه گرم شده و از طریق لوله کشی به محل مصرف میرسد. آبگرمکن های دیواری در ابعاد و اندازه های متنوعی ساخته میشوند و هم اکنون در بسیاری از خانه ها و آپارتمان ها مورد استفاده قرار میگیرند. مهمترین مزایای این آبگرمکن های عبارتند از: گرم شدن سریع و آنی آب و اشغال فضای کمتر که موجب شده برای خانه هایی با متراژ مختلف مناسب باشند. از مهمترین معایب این نوع آبگرمکن ها نیز میتوان به قیمت خرید و هزینه نصب بالا اشاره کرد.

 

آبگرمکن‌های هیبریدی

 

این آبگرمکن های مدرن برای گرم کردن آب از گرمای محیط استفاده میکنند. در واقع در این دستگاهها گرمای محیط آب درون مخزن را گرم کرده و هدررفت انرژی در آنها بسیار پایین است. این آبگرمکن ها حجیم بوده و برای مناطق گرم که دمای سالیانه آنها بین ۴۰ تا ۹۰ درجه باشد مناسب است.

آبگرمکن‌های خورشیدی

آبگرمکن‌های خورشیدی

 

 

آبگرمکن‌های خورشیدی همانطور که از نامشان مشخص است از انرژی خورشید برای گرم کردم آب استفاده میکنند. این آبگرمکن ها روی سقف نصب شده و دارای یک صفحه صاف هستند که با جذب نور خورشید گرمای لازم را برای گرم کردن آب فراهم میکنند. در این صفحه ها لوله هایی تعبیه شده که آب سرد وارد آنها شده و پس از گرم شدن به مخزن منتقل میشود. این نوع آبگرمکن ها از نظر صرفه انرژی بسیار ایده آل بوده و بسیار مقرون به صرفه اند. از مهمترین معایب این آبگرمکن ها میتوان به هزینه بالای نصب و لوله کشی آب و عدم کارکرد در رزوهای کوتاه و ابری زمستان اشاره کرد. این آبگرمکن ها مزایای زیادی دارند که مهمترین آنها عبارتند از: استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشید به جای استفاده از سوخت های فسیلی و انرژی الکتریکی، ایمنی بسیار بالا و سازگاری با محیط زیست.

 

انواع آبگرمکن

۱- آبگرمکن نفتی که با سوخت نفت کار می کند.
۲- نوع گازی که سوخت مورد استفاده در آن گاز است.
۳-نوع زغالی که با ذغال سیاه کار می کند.
۴-آبگرمکن خورشیدی و برقی هم دو نوع دیگر از این دستگاه هستند که نوع خورشیدی با محیط زیست بسیار سازگار بوده و از طراحی های سال های اخیر است.

انواع آبگرمکن به لحاظ نوع نصب

 

دستگاه مذکور می تواند به صورت ایستاده و دیواری هم باشد. در گذشته نوع ایستاده بیشتر استفاده می شد چون خانه ها بزرگتر بودند اما در آپارتمان های فعلی که فضا محدود است، استفاده از نوع دیواری عمومیت بیشتری پیدا کرده است.

اجزای تشکیل دهنده آبگرمکن چیست

 

آبگرمن یک وسیله بسیار کاربردی برای تولید آب گرم است. این دستگاه از اجزای مختلفی دست شده است که شامل:

مبدل حرارتی، فن یا پره های آلومینیومی، کلاهک تعدیل، شعله پخش کن، دیافراگم، شیر شیپوره، شیر احتراق آهسته، میل سوپاپ آب، ترموکوپل، فندک یا جرقه زن و بسیاری دیگر است.

 

 

برای تعمیر ابگرمکن در کرمان میتوانید با ما در ارتباط باشید کرمان تعمیر مرجی اصلی تعمیرات در کرمان

 

در مورد نویسنده : کرمان تعمیر
وب سایت کرمان تعمیر ، با هدف ایجاد بستری مناسب جهت پیدا کردن خدمات تعمیرات لوازم خانگی ، تعمیرکاران لباسشویی ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر یخچال فریزر – فروشگاه های عرضه کننده قطعات یدکی لباسشویی ، ظرفشویی ، یخچال فریزر در استان کرمان می باشد.

ارسال نظر