03432466469

رزرو سرویس

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

صفحه اصلی / تعمیر ماشین ظرفشویی / دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی، یکی از مشکلاتی که ممکن است برای ماشین ظرفشویی پیش آید، توقف ظرفشویی هنگام شستشو و یا خاموش شدن ناگهانی ماشین است.

در این مطلب به بیان دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی می پردازیم و اقداماتی که برای برطرف شدن مشکل و راه اندازی مجدد ظرفشویی وجود دارد را بیان می کنیم.

اگر با خواندن این مطلب نتوانستید مشکل ظرفشویی خود را برطرف کنید، حتما با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

تعمیر ظرفشویی

کرمان تعمیر

 

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

زمانی که ظرفشویی ناگهان از کار می ایستد، برای اطلاع از دلیل توقف ظرفشویی در حین کار موارد زیر را بررسی کنید.

ممکن است مشکل پیش آمده موقتی باشد. برای مثال اگر برق منزل قطع شود و مجددا وصل گردد ممکن است ماشین ظرفشویی در حین کار متوقف شود.

  • جریان برق

ممکن است دلیل توقف و یا خاموش شدن ظرفشویی  به دلیل نرسیدن جریان برق به ماشین باشد.

هرچند این مسئله ساده بنظر می رسد اما گاهی افراد از آن غافل می شوند.در این مواقع لازم است تا فیوز برق مربوط به ظرفشویی را بررسی کنید تا فیوز نپریده باشد. همچنین لازم است پریز برق و کابل دستگاه را به خوبی بررسی کنید.

اگر چراغ های ظرفشویی و صفحه نمایشگر آن روشن هستند، به معنی این است که مشکل از تامین برق نیست.

  • فیوز حرارتی ظرفشویی

فیوز حرارتی قطعه ای در داخل ماشین ظرفشویی است که رسیدن جریان به اجزایی همچون موتور و برد را در زمانی که تشخیص به داغ شدن بیش از اندازه ماشین نماید، قطع می کند تا از آنها مراقبت کند. بنابراین یکی از علت های خاموش شدن و توقف ناگهانی ظرفشویی پردین فیوز حرارتی است.

تعویض این فیوز کمک چندانی به رفع مشکل نمی کند. زیرا پریدن فیوز حرارتی اتفاق نرمالی نیست و عامل دومی سبب این اتفاق است که باید بررسی شود.

پس در صورت تعویض دوباره این مشکل دوباره روی خواهد داد مگر اینکه علت اصلی پریدن فیوز برطرف شود.

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

  • درب ظرفشویی

در قدم بعدی برای یافتن دلیل توقف ظرفشویی به صورت ناگهانی، بهتر است درب دستگاه را بررسی کنید.

یکبار درب را باز و بسته کنید و از بسته بودن و کیپ بودن آن مطمئن شوید. تا وقتی که درب ماشین کاملا بسته نشود، فرآیند شستشو شروع نمی شود. اگر در حین کار درب دستگاه باز شود، فرآیند شستشو متوقف می شود.

بنابراین ممکن است دلیل توقف ظرفشویی ایراد قفل درب و یا یکی از اجزای مجموعه قفل درب یا زبانه درب ویا میکروسوئیچ قفل درب باشد.

در این صورت با تعویض مجموعه قفل درب و یا تنها قطعه معیوب مانند میکروسوئیچ می توانید مشکل را برطرف کنید.

بهتر است انجام این کار را به تعمیرکار متخصص بسپارید تا از خسارت های بیشتر جلوگیری کنید.

  • برد الکترونیکی ظرفشویی

برد الکترونیکی ظرفشویی تمامی عملکردهای دستگاه را کنترل می کند و فرمان شروع و پایان هر کاری را میدهد.

بنابراین ممکن است ایراد در برد، علت خاموش شدن یا توقف ظرفشویی باشد.

اگر برد ولتاژ لازم را دریافت می کند اما عملکرد مورد نظر انجام نمی شود، باید آن را تعویض کنید که می تواند تا حدودی هزینه بر باشد. بهتر است ابتدا تمامی آپشن ها را بررسی کنید و در پایان به سراغ برد الکترونیکی ظرفشویی خود بروید.

بررسی برد کاری تخصصی است که به تجربه نیاز دارد.

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

  • پنل کنترلی

در برخی از مدل های ظرفشویی، علت توقف یا خاموش شدن ماشین ظرفشویی به دلیل ایراد در پنل کنترلی که کنسول کنترل نیز خوانده می شود، می باشد.

پنل کنترلی ماشین ظرفشویی شامل صفحه رویی دستگاه که شامل دکمه ها و صفحه نمایشگر است می باشد و در صورت ایراد و خرابی آن به گیر کردن دکمه ها و اخلال در کار ظرفشویی منجر می شود که راه حل آن تعویض پنل کنترلی است.

  • پمپ و موتور ظرفشویی

برای اینکه ظرفشویی قادر به کار باشد به جریان آب مداوم احتیاج دارد. بنابراین ممکن است قطع شدن آب منزل دلیل توقف ظرفشویی باشد.

قطع آب منزل موردی نیست که دفعات زیادی پیش آید. عامل مهمتری که ایفای نقش می کند، پمپ آب و موتور ظرفشویی است که در صورتی که نتوانند فشار آب کافی برای عملکرد ظرفشویی را تامین کنند و یا ایراد داشته و از کار بایستند، با مشکل مواجه خواهید شد.

خرابی پمپ یا موتور معمولا با یک صدای بلند همراه است و گاها نشتی آب ظرفشویی را نیز بهمراه دارد.

  • مجموعه فن و تجهیزات تهویه ظرفشویی

تهویه ماشین ظرفشویی در پایان سیکل شستشو و در مرحله خشک کن باز می شود تا فن قادر به بیرون راندن هوای مرطوب و داغ از ماشین ظرفشویی باشد. تهویه در پایین درب باز می شود و در صورتی که قادر به باز شدن نباشد و یا فن به کار نیوفتد، ظروف به خوبی خشک نمی شوند. همچنین در صورتی که این اتفاق رخ دهد، پنل کنترلی خاموش می شود و ماشین ظرفشیی در حین کار متوقف می شود.

تعمیرکار متخصص ظرفشویی می تواند سلامت فن و تهویه ظرفشویی را بررسی کند و در صورتی که ایرادی در هر یک وجود داشت آنها را تعویض نماید.

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

  •  المنت حرارتی ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن یا توقف ظرفشویی به ایراد در المنت حرارتی برمی گردد.

در برخی از مدلها در صورتی که المنت شکسته باشد، یا به هر دلیلی دچار مشکل شده و ایراد داشته باشد، این اتفاق ممکن است روی دهد. البته نشانه های دیگری برای خرابی المنت حرارتی ظرفشویی، گرم نشدن آب دستگاه و خشک نشدن ظروف در داخل ظرفشویی است.

گاهی خود المنت نیز مشکلی نداشته و ایراد از سیم کشی و یا فیوزهاست. راهکار این مشکل نیز در تعویض المنت حرارتی است.

دلایل توقف و خاموش شدن ظرفشویی

تعمیر ظرفشویی در کرمان

طراحی سایت در کرمان
طراحی سایت در کرمان
در مورد نویسنده : کرمان تعمیر
وب سایت کرمان تعمیر ، با هدف ایجاد بستری مناسب جهت پیدا کردن خدمات تعمیرات لوازم خانگی ، تعمیرکاران لباسشویی ، تعمیر ظرفشویی ، تعمیر یخچال فریزر – فروشگاه های عرضه کننده قطعات یدکی لباسشویی ، ظرفشویی ، یخچال فریزر در استان کرمان می باشد.

ارسال نظر

سیزده − 5 =